Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Yogyakarta - kulturní centrum Jávy

Ráno jsme si přivstali, dobalili vše potřebné, připravili bagáž na let a šli jsme se odhlásit z hotelu. Pak už jsme vyrazili na masáž, kterou jsme si objednali včera při večeři. Ujaly se nás dvě holčiny a tvrdě na nás makaly opravdu hodinu a půl. Bylo to dost náročné, musím říct, ale ok. Po masáži jsme chytli taxíka a vyrazili na letiště. V LP píšou, že nejlepší je chytnout tágo od Blue Bird company a měli pravdu. Jsou jedni z mála, kteří zapínají taxametr, aniž je k tomu musíte vyzvat. Cesta na letiště nás stála 50 000 IDR – třetinu co z letiště..:-) Njn. Na letišti hafo lidí, jdeme podle ukazatelů na domestic flights. V Denpasaru budují nové letiště, tak je to takové vše provizorní, ale nakonec jsme vše našli a už stojíme na odbavení. Tady jsme pochopili význam tzv. „letištní malárie“. Tak zeštípaní, jako v hale domestic flight, jsme nebyli za celý pobyt. Navíc repelent jsem musel zabalit do kufru. No nic moc. Dali jsme si tam oběd v jedné restauraci a šli na letadlo. Letěli jsme s Garuda Airlines, což by měly být nejlepší aerolinky v Indonésii. Let trval asi hodinku a byl celkem ok. Nicméně jak je člověk zvyklý, že vzlétne, pak je dlouho klid a pak přistane, tak tady pilot snad každých deset minut měnil směr. Doprava, doleva, nahoru dolů – nechápal jsem proč, ale asi je to tady tak normální. Přistání v Yogyakartě bylo ok. 

becak - YogyakartaKim Štěpánková

Vzhledem ke zkušenostem s taxikáři v Denpasaru se Kimíček rozhodla všem ukázat, že ona tu „turistickou mafii“ rozbije. Přečetla si, že cesta by měla stát cca 50 000 IDR. Hned jak jsme vešli do letištní haly, tak u nás byla kopa taxikářů a už nás hnali k jejich centrálnímu okénku. Tak se Kimi zeptala u okénka, za kolik nás hodí k hotelu – tak prý 130 000 IDR. Tak se naštvala a už jsme táhli batohy ven z letiště. Já jsem jí řekl, že je mi to jedno, jak se dostaneme k hotelu a jestli to zařídí jinak než tágem, tak ok a bude alespoň sranda..:-) No cestou ven od nás chumel taxikářů odpadával a nakonec zbyl jen jeden a asi vědom si toho, že je dostatečně vzdálen od supervize jejich okénka – tak nabízel už jen za 90 000 IDR. Nicméně Kimíček byla tvrdá a neoblomná a trvala si na svých 50 000 IDR..:-) Takže i tento poslední odpadlík kapituloval..:-) No byl jsem fakt zvědav, jak tohle dopadne… Kimíček vyšla před letiště a nasupeně hledala nějaký transport. Byla docela zábava to sledovat. Upřímně být to na mě, vzal bych tágo za 90 000 IDR a nic bych neřešil, ale asi jim chtěla dokázat, že se bez nich obejdeme… Najednou viděla nějakou autobusovou zastávku a tak jsme tam zamířili. Byl to takový zajímavý systém. Zastávka byla vyvýšená, vstupovalo se do ní po zaplacení jízdného přes turniket a byly tam přesně 2 otvory pro dveře autobusu, který vždy přijel až k zastávce a tak se nastupovalo a vystupovalo. Kimíček tedy koupila dvě jízdenky do centra – 3000 IDR za jednoho znělo slibně. Přijížděl jeden autobus za druhým, měli nějaký divný způsob číslování, tak nakonec se zeptala toho prodavače jízdenek a ten, když přijel náš autobus, tak na nás pokynul, že máme nastoupit.

No autobus zajímavý, jelo v něm asi 50 lidí namačkaných na sebe a tedy i na nás. Stál jsem u okénka a už jsem začínal být krapet nerudný, nicméně jsem si řekl, že když už to Kimíček rozehrála, tak to musíme dojet do konce. Korunu tomu nasadilo to, že jsem tak koukal ven, jak se všude kolem hemží miliony lidí na motorkách, povozech, kolech atd. a najednou jsem neviděl nic a hrozně mě pálily oči… Ten debilní autobus asi jako nadstandard měl automatický osvěžovač vzduchu, který mi zrovna dal plnou dávku čínské chemie do obličeje..:-) no mazec. Navíc jsme uvízli v dopravní zácpě, takže jsme jeli cca 40 minut do centra na ulici Malioboro. Tak jsme vystoupili a Kimíček chytla taxíka od Blue Bird. Chlapík zapnul taxametr a už nás vezl na hotel. Trvalo to asi 15 min, zaplatili jsme asi 18 000 IDR. Tak takhle Kimíček vyhrála boj nad taxikářskou mafií na Yogyakartě. Ušetřila sice jen pár korun, ale morální vítězství bylo její..:-) Nicméně příště doufám vezmeme toho taxíka za 90 000 IDR..:-)

Yogyakarta, neboli Jogja (pozor – ne Jakarta) leží uprostřed Jávy a dle LP je duší celého ostrova. Mimochodem když přiletíte z Bali, je zde o jednu hodinu méně. Stále zde žije sultán, jehož palác je částečně přístupný veřejnosti. Po ubytování na hotelu jsme vyrazili na obhlídku okolí. Zašli jsme do jedné hezké restaurace na večeři a čekal nás cenový šok. Dvě piva, dva ovocné džusy a dvě místní speciality nás stály 100 000 IDR a to v krásné restauraci s wi-fi. Teprve tady si člověk uvědomí, jak je Bali na Indonésii hrozně předražené. Po večeři jsme šli do doporučované cestovky „Rumah travel“. V LP mají trochu zavádějící mapu, takže jsme chvílí bloudili, ale nakonec jsme to našli. Je to opravdu trochu obtížné. Jejich nápis není skoro vidět. Když jsme to pak říkali majiteli – mimochodem pohodový chlapík – Holanďan – který tady žije dlouho, říkal, že je to schválně, aby si zachoval menší počet klientů a aby byl klid. No dobrý přístup. Nabízeli nám prohlídku dvou blízkých památek UNESCO a to Borobuduru – což je největší budhistický chrám na světě a poté Prambananu, což je naopak soubor několika starých hinduistických chrámů. Měli super cenu – 250 000 IDR včetně snídaně i oběda za osobu a ještě k tomu doprovodný program. Tak jsme to vzali. Co jsme koukali na jiné cestovky, většinou měly za 200 000 IDR jen Borobudur a bez jídla. Nicméně asi kdo se zde vyzná, tak to pořídí i levněji, ale takhle to pro nás bylo ok. Poté jsme se zastavili v jednom baru na pivo a šli jsme spát. Zítra nás mají vyzvednout v 4:00.

O Boroduduru a Prambananu bude samostatný článek, takže nyní bych napsal něco přímo o Yogyakartě a jeden den bych tedy přeskočil. Na prohlídku jsme si vyhradili poslední den až po prohlídce Borobuduru a Prambananu. Ráno jsme vstali, dali si snídani a nechali se odvést taxíkem ke kratonu – sultánův palác. Platí se tam vstupné, jestli si dobře vzpomínám něco kolem 20 000 IDR a vyšli jsme na prohlídku. Je tam spousta místností s výstavami různých věcí, které patřili nějakému národem milovanému sultánovi. Bylo to až absurdní, skoro mi to připomnělo Ho Chi Minhovo muzeum v Hanoji. Byly tam třeba ponožky ve kterých sultán chodil, nebo dokonce takové ty odporné plastové lžičky na polévku, co dostanete v čínské restauraci, tak těch tam bylo několik, protože z toho sultán jedl a tak... No, byli jsme z toho takoví rozpačití. Celé jsme to prošli asi za hodinku a pak pokračovali na ptačí trh. Je to tak 10 min. pěšky od kratonu. Přišli jsme tam, na začátku byla brána lemovaná ptačími klíckami, ale to bylo vše. Ptáčka jsme tam neviděli ani jednoho, jenom hadry a různé cetky, ale je možné, že tam ti ptáci někde jsou. Prošli jsme se chvíli a pak zamířili do Water castle café na oběd a musím říct, že super. Jídlo a pití levné a dobré, prostředí hezké, příjemná obsluha. Je to přímo na tom tržišti naproti vchodu.

Po obědě jsme pak zamířili na Water Castle – což bylo hned za restaurací. Dnes jsou to již jen ruiny a nic zajímavého tam už není. Kdysi tam prý sultán sledoval své ženy plavající v kaskádě bazénů, které jsou hned za hradem. Asi tři z těch bazénů jsou opraveny, tak jsme se tam také vydali. Cestou se na nás přilepil jeden chlapík a vše nám vysvětloval a všude s námi chodil. Bylo nám jasné, že to není průvodce, ale naháněč batikového krámu. Tak jsme ho celkem ignorovali, ale byl vytrvalý. Asi po 10 min. chůze jsme přišli k sultánovým bazénům. Vstup byl asi 15 000 IDR. Není to nic extra, ale bylo to zajímavé si projít zázemí těch bazénů a tak. Také tam už nás náš naháněč vháněl do „sultánova muzea batiky“ (takové tam neexistuje), úspěšně jsme ho ignorovali, tak ještě chvíli vytrval a pak nás naštěstí opustil. Po prohlídce jsme nasedli na „becak“ (něco jako rikša) a nechali se za 20 000 IDR odvést na ulici Malioboro, což je centrum obchodu a všeho možného.

Nejprve jsme zamířili do velké tržnice, kde by mělo být i koření. No byl to spíše takový asisjský obchoďák s hadrama. Docela zajímavé bylo, že už se asi naučili moderní členění obchodů jak na západě. Takže v posledním patře měli ty jejich warung a také místo na hraní pro děli a tak, ale koření nikde. Tak jsme vyšli a najednou nějaký chlapík na nás, jestli hledáme koření (asi jsme nebyli jediní). Tak nám ukázal, že je to až dále. Vyrazili jsme tam a za chvíli jsme na trh narazili. Nicméně nebylo to opět nic extra. Najednou nás oslovil jeden prodavač dobrou angličtinou a začal nám vysvětlovat co je co a vše ukazovat. Nakonec z něj vylezlo, že je to majitel obchodu. Koření máme ještě zásobu z Nepálu, takže Kimíček chtěla jen vanilku. Za 100g chtěl 200 000 IDR, což mi prišlo hrozné drahý, tak jsme se ho snažili srazit, ale ani ťuk. Říkal, že ta vanilka roste nějak pomalu nebo co – musím říct, že netuším, ale Kimíček říkala, že i v ČR je to dost drahý. No nakonec jsme vzali 50g za 100 000 IDR, ale nevím – myslím, že to bylo dost předražené. Pak už jsme si jen prošli ulici Malioboro, všude nějaké krámky a tak, ale většinou s hadrama. Tak jsme zase chytli „becak“ a vyrazili k hotelu. Zabalili jsme, dali si večeři v blízké restauraci Via Via doporučované LP a pak šli spát. Byl to docela náročný den.

Návštěvu Yogyakarty určitě doporučujeme, je to hezké město, ceny jsou normální – ne jako na Bali, blízko jsou i dvě památky UNESCO a je to dobrý výchozí bod pro cestu buď na Jakartu nebo zpět na Bali přes Mount Bromo a Mount Ijen. Tu druhou variantu jsme zvolili my.

Fotografiehttp://oldrichstepanek.rajce.idnes.cz/Yogyakarta_a_okoli

Autor: Oldřich Štěpánek | neděle 7.7.2013 1:21 | karma článku: 11,43 | přečteno: 565x
  • Další články autora

Oldřich Štěpánek

Gili Ayer - opravdový ráj Indonésie

Ráno jsme podle instrukcí byli v 8:30 připraveni po snídani k odjezdu na Gili Ayer. Měl nás vyzvednout chlapík od Mr. Hardyho. Nikdo nikde, jen parta Amíků, kteří si dali snídani před Rinjani trekem. Bolely nás nohy tak, že jsme sotva chodili. Amíci zmerčili, že Rinjani asi máme za sebou, tak začali vyzvídat. Hrozně se divili, že nahoře je dost zima a že v kraťasech to rozhodně nebude žádný med. Nakonec z nich vylezlo, že jim nikdo nic neřekl a že mají jen věci na pláž..:-) No začali být dost nerudní na svého průvodce, načež je uklidnil, že hned další zastávka je u obchodu, kde vše můžou dokoupit..:-) No zajímavá obchodní taktika..:-) Určitě z majitele obchodu něco kápne, ale chudáci ti Amíci. Náš chlapík furt nikde. Zašel jsem za Holanďanem, jestli nemá číslo na Mr. Hardyho. Tak mu zavolal a že prý jeho člověk za chvíli dorazí. No nakonec jsme čekali až do 10:00, než se objevil. Objednal nám koňský povoz a odvezl do přístaviště. Tam nám koupil 2 lístky na veřejnou loď na Gili Ayer – mimochodem tuším 8 000 IDR za jednoho. Funguje to tam tak, že když je dostatek lidí a nákladu na loď, tak vyrazí. Naštěstí nás bylo už dost, takže asi za 10 min jsme se nalodili. Cesta trvala cca 10 minut, bylo to kousek. Jakmile jsme vystoupili, hned byl u nás chumel náhončích nabízejících „transport“ koníkem s povozem. My ale vyrazli pěšky podél pláže.

28.7.2013 v 8:49 | Karma: 12,44 | Přečteno: 646x | Diskuse| Cestování

Oldřich Štěpánek

Výstup na Rinjani - drsný indonéský trek

Ráno jsme vstali už v 8:00, dali si snídani a už nás vezl chlapík na motorce k přístavišti rychlých lodí. Tam jsme se asi s půlhodinovým zpožděním nalodili a vyrazili. Loď vypadala docela dobře, nově. Byla narvaná do posledního místa. Když jsme vyrazili, zapnul jsem GPS na mobilu. Zajímalo mne, kolik tedy „fast boat“ vlastně jede. Tak co jsem sledoval, jela maximálně 50km/h, což na loď je asi dost..:-) Za hodinu a čtvrt jsme dorazili do přístavu Senggigi na Lomboku. Tam už na nás čekal smluvený řidič s nápisem „Olda“..:-) Došli jsme k autu a vyrazili. Řidič byl v pohodě. Zastavil nám, když jsme chtěli fotit, vyprávěl nám, co kde je a kde se co staví a tak. Pak jsme cestou viděli perlovou farmu a Kimíček asi chtěla doplnit svoji sbírku či co, tak jsme se tam zajeli podívat. Perly měli hezké, ale ne úplně černé, tak nakonec nic nevybrala.

17.7.2013 v 19:39 | Karma: 12,03 | Přečteno: 3221x | Diskuse| Cestování

Oldřich Štěpánek

Mount Ijen - peklo sirného dolu

Ráno opět v 3:30 budíček, sbalili jsme všechny věci, jelikož na hotel se už vracet nebudeme. Byla pro nás připravená balíčková snídaně a kafe. Tak jsme něco dali do žaludku a vyrazili jsme. Asi po hodině jízdy jsme přijeli k úpatí Mt. Ijen. Byla ještě tma, takže jsme nasadili čelovky a vyrazili. Čekal nás asi hodinový výšlap k vyrcholku kráteru. Cestou nahoru už jsme potkávali první nosiče síry. Ijen je totiž známá hlavně pro důl na surovou síru, který se nachází u sopečného jezera. Viděl jsem už několik dokumentů v ČR o těchto nosičích. Jejich náklad je cca 80 kg síry a tu musejí přímo z dolu dostat na vrchol kráteru a poté ještě sejít dolů ze sopky. Toto prý absolvují 2-3x denně. No ukrutná práce a jen za pár babek.

10.7.2013 v 1:52 | Karma: 11,00 | Přečteno: 825x | Diskuse| Cestování

Oldřich Štěpánek

Mount Bromo - nejznámější sopka Jávy

Ráno jsme vstali v 7:00, zabalili věci a šli na snídani. V 8:00 nás měl vyzvednout minibus a měli jsme vyrazit na náš třídenní trip. V pohodě snídáme a najednou v 7:30 už u nás stojí náš řidič. Že prej odjezd je v 7:30..:-) No, trochu nám to asi popletli v té agentuře. No nic, tak že prý vyzvednou ještě nějaké hosty a zastaví se za chvíli. Tak jsme do sebe naházeli tousty a kafe a po chvíli jsme už nastupovali do našeho vozítka. Bylo už narvaný turistama - resp. byl to minivan, takže vzadu bylo už asi 10 lidí. Jediná volná místa byla vedle řidiče. Usadili jsme se a vyrazili. Pásy nebyly k dispozici, tak jsme si připadali každých 5 minut jako kamikadze. Ale asi po hodině jsme si na tu jejich zběsilou jízdu v protisměru zvykli a už ji ani nevnímali. Dle itineráře nás dnes čeká 10 hodin jízdy. Jedeme z Yogyakarty až k úpatí Mount Bromo.

9.7.2013 v 1:14 | Karma: 12,15 | Přečteno: 1344x | Diskuse| Cestování

Oldřich Štěpánek

Borobudur a Prambanan - rovníkové památky UNESCO

Ráno jsme vstávali už v 3:30, sbalili si věci a v 4:00 už nás vyzvedával přímo spolumajitel Rumah travel – sympatický Holanďan a jeho zřejmě partnerka z Indonésie, která hovořila anglicky. Za 15 min jsme nabrali ještě jeden pár z Holandska a vyrazili jsme. Většina těchto výletů míří na svítání slunce na Borobudur, nicméně my jsme vyrazili na vyhlídku naproti sopce Merapi. Dorážíme tam asi kolem 5:00. Jsme tam sami, je to taková malá vesnička. Před námi se rozprostírá nádherný pohled do údolí, kde vzadu se tyčí dvě sopky – jedna z nich je Merapi. Pod nimi v mlžném oparu prosvítá džungle.

8.7.2013 v 1:15 | Karma: 9,04 | Přečteno: 573x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Co v EU prosadili čeští europoslanci? Nabíječky i Erasmus, připomínají se

28. dubna 2024

Premium V Bruselu a Štrasburku proběhlo v týdnu velké loučení. Ve stávajícím složení se totiž europoslanci...

Děti na Haiti cestou do školy překračují mrtvoly. Misie z USA líčí praktiky gangů

28. dubna 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v USA Co mi vyprávěli po telefonu známí z Haiti, k nimž tam jezdím: školy a obchody se řídí podle toho,...

Zastřelili ho, pomočili a pověsili. Jak vznikla fotka mrtvého Mussoliniho

28. dubna 2024

Seriál Doufal, že uteče a i s milenkou dožije v bezpečí. To by se však víc než dvě dekády nesměl chlubit...

Hamás zveřejnil video Američana a Izraelce unesených v říjnu loňského roku

27. dubna 2024  19:18,  aktualizováno  21:55

Palestinské hnutí Hamás v sobotu zveřejnilo video zachycující dva z rukojmích, které uneslo při...

  • Počet článků 43
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1670x
Dočasný světoběžník ... :-)